İbranice kökenli bu isim, yaşayan, diri, hayat dolu demektir.
İbranice "Yohanan" ya da "Yehuda" kökünden türeyerek Arapçaya "Yahya" şeklinde geçmiştir; "yaşayan, diri" anlamını taşır. Kur'an'da adı geçen peygamberlerden biridir ve Hz. Zekeriyya'nın oğludur. İslam dünyasında ve Türkiye'de çok yaygın kullanılan kutlu bir isimdir.
İbranice kökenli
Yahya ismi taşıyanlar canlı, enerjik ve hayata bağlı kişilerdir. Çevrelerini canlandıran olumlu enerjileri her ortamda hissedilir. Dini ve manevi değerlere derin bağlılıkları vardır.
TÜİK verisine göre 2018-2025 arasında bu isim 35 ilde en çok verilen isimler listesine girdi.
Yahya ismi Gümüşhane ilinde en yüksek sıraya ulaştı: 9. sıra. Sıralama ilin kendi içindedir; büyük şehirler nüfusları gereği toplam sayıda öne çıkar.
Kaynak: TÜİK Nüfus İstatistikleri Portalı, il bazında en çok verilen bebek isimleri. Bir isim bir ilin listesinde yoksa o ilde hiç verilmediği anlamına gelmez; ilk sıralara girmediği anlamına gelir.
Bu isim için henüz yeterli görüntülenme verisi yok.
Trendler zamanla oluşacaktır.
Sadece önizleme amaçlıdır, kaydedilmez.
Bu araç sadece isim ve soyadın birlikte nasıl göründüğünü önizlemenizi sağlar.
Kur'an, Esmaü'l-Hüsna ve peygamber referansları
Bu isim Meryem Suresi'nde (Ayet: 7) geçmektedir.
Meâli Diyanet İşleri Başkanlığı mushafından doğrulayabilirsiniz.
Hz. Yahya, Kur'an'da Meryem Suresi başta olmak üzere birçok ayette ismiyle anılmaktadır. Allah tarafından kendisine isim verildiği belirtilen mübarek bir peygamberdir.
Hayat ve dirilik anlamı nedeniyle bereketli ve kutlu görülen bir isimdir; Hz. Yahya'nın adıyla dua edilir.
Bu isimle ilgili kişisel deneyim ve hikayelerinizi paylaşın
Hikaye paylaşmak için giriş yapın
Üye olarak deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz
Bu isimle ilgili kişisel hikayenizi anlatın
Bu ismi taşıyan tanınmış kişiler
Kaynağı olan kayıtlar Vikipedi maddesine bağlıdır.
Hz. Zekeriya'nın oğlu olan peygamber
Kaynak doğrulanmadıTürk şiirinin büyük ustası, İstanbul'un şairi
Kaynak doğrulanmadıBu ismin farklı dillerdeki karşılıkları ve telaffuzları
Resmî belgelerde ve yurt dışında
Pasaport, e-posta adresi ve yurt dışı kayıtlarda Türkçe harfler karşılıklarıyla yazılır.
Yahya Türkçeye özgü harf (ç, ğ, ı, ö, ş, ü) içermiyor. Pasaportta, e-posta adresinde ve yurt dışı kayıtlarında aynı biçimde yazılır.
En çok merak edilen sorular ve yanıtları
İbranice kökenli Yahya ismi, yaşayan, diri, hayat dolu demektir.
Yahya ismi İbranice kökenli bir isimdir.
Yahya bir erkek ismidir.
Yahya ismi Kur'an-ı Kerim'de geçer: Meryem suresi, 7. ayet. Hz. Yahya, Kur'an'da Meryem Suresi başta olmak üzere birçok ayette ismiyle anılmaktadır. Allah tarafından kendisine isim verildiği belirtilen mübarek bir peygamberdir.
Hayat ve dirilik anlamı nedeniyle bereketli ve kutlu görülen bir isimdir; Hz. Yahya'nın adıyla dua edilir.
Yahya öz Türkçe değildir, İbranice kökenlidir.
Yahya isminin İsimhane analizinde öne çıkan element Su, baskın kişilik yönü ise Canlı, adil, manevi. Bu yorum ismin kültürel çağrışımlarına dayanır, ölçülmüş bir sonuç değildir.
Yahya ismiyle uyumlu isimler: Meryem, Zeynep, Hatice.
Bu isim aday listene eklenir. En az iki aday seçip bağlantıyı gönderdiğinde herkes oy verebilir, üyelik gerekmez.
Anket oluşturİki ismin anlamı, kökeni ve yapısı yan yana görünür. Yahya hazır gelir.
Karşılaştırİsim ve anlamıyla paylaşılabilir bir görsel. Cihazına kaydedip istediğin yerde paylaşırsın.
Kartı oluşturBu isim hakkında düşüncelerinizi paylaşın
Yorum yazmak için giriş yapın
Üye olarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz
Kardeş ismi ya da ikinci isim ararken birlikte iyi duran isimler.
İbranice kökenli bu isim, topuktan tutan, ardından gelen, varis anlamı taşır.
İbranice kökenli bu isim, güvercin, barış simgesi, yumuşak huylu demektir.
İbranice kökenli bu isim, Allah artırsın, çoğaltsın, güzel yüzlü peygamber demektir.
İbranice kökenli bu isim, sevilen, değerli ve Allah'ın sevgilisi anlamını taşır.
İbranice "Elijah" kökenlidir; Kuran'da adı geçen, Allah'ın birliğine davet eden peygamberdir. "Yahu benim Rabbimdir" anlamını taşır.
İbranice "gülüş, neşe" kökünden gelir; Hz. İbrahim'in oğlu ve Hz. Yakup'un babası olan Kuran'da geçen peygamberin adıdır.
İbranice kökenli bu isim, topraktan yaratılmış ilk insan demektir.
İbranice kökenli bu isim, "Allah'ım hakimdir" ya da "Allah benim yargıcımdır" anlamını taşır.
Bu isim için henüz yorum yok; ilkini siz yazabilirsiniz.