Arapça kökenli bu isim, şükreden, nimeti bilen ve kanaatkar kadın demektir.
Arapça "şükr" kökünden türeyen Şükriye, şükreden kadın anlamını taşır. Şükran ile aynı kökten gelmekte, ancak dişil ek "-iye" ile kadın adı haline gelmektedir. Osmanlı döneminde yaygın olan bu isim manevi bir değeri simgeler.
Arapça kökenli
Şükriye ismini taşıyan kişiler sabırlı, kanaatkar ve sahip olduklarının değerini bilen bir karaktere sahiptir. Şikayet yerine çözüm üretmeyi tercih eden bu bireyler olumlu enerjileriyle çevrelerini de etkilerler.
Bu isim için henüz yeterli görüntülenme verisi yok.
Trendler zamanla oluşacaktır.
Sadece önizleme amaçlıdır, kaydedilmez.
Bu araç sadece isim ve soyadın birlikte nasıl göründüğünü önizlemenizi sağlar.
Kur'an, Esmaü'l-Hüsna ve peygamber referansları
Bu isim İbrahim Suresi'nde (Ayet: 7) geçmektedir.
Meâli Diyanet İşleri Başkanlığı mushafından doğrulayabilirsiniz.
Şükreden kulların nimetinin artacağı vaadiyle bu isim manevi anlam kazanır.
Nimeti ile şükreden, gönlü tok kadınların adıdır.
Bu isimle ilgili kişisel deneyim ve hikayelerinizi paylaşın
Hikaye paylaşmak için giriş yapın
Üye olarak deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz
Bu isimle ilgili kişisel hikayenizi anlatın
Bu ismin farklı dillerdeki karşılıkları ve telaffuzları
Resmî belgelerde ve yurt dışında
Pasaport, e-posta adresi ve yurt dışı kayıtlarda Türkçe harfler karşılıklarıyla yazılır.
Pasaportta
SUKRIYE
E-posta ve adreste
sukriye
Şükriye Türkçeye özgü harf içeriyor, bu yüzden resmî kayıtlarda SUKRIYE biçiminde görünür. Yurt dışında yaşayacak ya da çok seyahat edecek bir çocuk için bilinmesi iyi olur; yanlış bir şey değildir, yalnızca iki yazımı da göreceksiniz.
En çok merak edilen sorular ve yanıtları
Arapça kökenli Şükriye ismi, şükreden, nimeti bilen ve kanaatkar kadın demektir.
Şükriye ismi Arapça kökenli bir isimdir.
Şükriye bir kız ismidir.
Şükriye ismi Kur'an-ı Kerim'de geçer: İbrahim suresi, 7. ayet. Şükreden kulların nimetinin artacağı vaadiyle bu isim manevi anlam kazanır.
Nimeti ile şükreden, gönlü tok kadınların adıdır.
Şükriye öz Türkçe değildir, Arapça kökenlidir.
Şükriye isminin İsimhane analizinde öne çıkan element Toprak, baskın kişilik yönü ise ISFJ. İsmin harflerinden hesaplanan sayısı 6. Bu yorum ismin kültürel çağrışımlarına dayanır, ölçülmüş bir sonuç değildir.
Şükriye ismiyle uyumlu isimler: Şükran, Hatice, Fatma.
Bu isim aday listene eklenir. En az iki aday seçip bağlantıyı gönderdiğinde herkes oy verebilir, üyelik gerekmez.
Anket oluşturİki ismin anlamı, kökeni ve yapısı yan yana görünür. Şükriye hazır gelir.
Karşılaştırİsim ve anlamıyla paylaşılabilir bir görsel. Cihazına kaydedip istediğin yerde paylaşırsın.
Kartı oluşturBu isim hakkında düşüncelerinizi paylaşın
Yorum yazmak için giriş yapın
Üye olarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz
Kardeş ismi ya da ikinci isim ararken birlikte iyi duran isimler.
Sabreden ve sabırlı kadın anlamına gelir; zorluklar karşısında sakin ve güçlü olan demektir.
Arapça kökenli bu isim, Hz. Peygamber'in annesinin adı ve güzel ses demektir.
Saf, temiz ve arınmış; halis ve pak kadın demektir.
İkinci ve her anı değerli kılan anlamına gelir; zamanı kıymetli bilen demektir.
Arapça kökenli bu isim, yüce, seçkin ve şerefli kadın demektir.
Arapça kökenli bu isim, sabahın güzelliği ve sabah parlaklığı demektir.
Saf nur ve tertemiz ışık anlamına gelir; saflığı ile aydınlığı bir arada taşır.
Güzellik, zarafet ve tatlılık anlamına gelir; doğal güzelliğiyle dikkat çeken kadın demektir.
Bu isim için henüz yorum yok; ilkini siz yazabilirsiniz.