Farsça kökenli bu isim, gönlü aydınlatan, kalbin ışığı anlamına gelir.
Farsça "dil" (gönül) ve "nur" (ışık, aydınlık) sözcüklerinin birleşiminden oluşur. Gönlü nurlandıran, içinden ışık taşıyan anlamıyla dini ve manevi bir derinlik barındırır.
Farsça kökenli
Dilnur ismini taşıyan kadınlar içlerindeki huzuru çevrelerine yansıtan, iyimser ve aydınlatıcı kişilerdir. Bulundukları her ortama pozitif bir enerji taşır; insanları rahatlatma ve umutlandırma konusunda doğal bir yetenekleri vardır.
Bu isim için henüz yeterli görüntülenme verisi yok.
Trendler zamanla oluşacaktır.
Sadece önizleme amaçlıdır, kaydedilmez.
Bu araç sadece isim ve soyadın birlikte nasıl göründüğünü önizlemenizi sağlar.
Kur'an, Esmaü'l-Hüsna ve peygamber referansları
Bu isim Nur Suresi'nde (Ayet: 35) geçmektedir.
Meâli Diyanet İşleri Başkanlığı mushafından doğrulayabilirsiniz.
Nur suresi, ilahi aydınlığı ve kalbin nurunu konu alır; Dilnur ismiyle derin bir anlam bağı kurar.
Nur kelimesi Allah'ın 99 isminden biridir; kalbin nurlanması için okunan duaları anımsatır.
Bu isimle ilgili kişisel deneyim ve hikayelerinizi paylaşın
Hikaye paylaşmak için giriş yapın
Üye olarak deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz
Bu isimle ilgili kişisel hikayenizi anlatın
Bu ismin farklı dillerdeki karşılıkları ve telaffuzları
Resmî belgelerde ve yurt dışında
Pasaport, e-posta adresi ve yurt dışı kayıtlarda Türkçe harfler karşılıklarıyla yazılır.
Dilnur Türkçeye özgü harf (ç, ğ, ı, ö, ş, ü) içermiyor. Pasaportta, e-posta adresinde ve yurt dışı kayıtlarında aynı biçimde yazılır.
En çok merak edilen sorular ve yanıtları
Farsça kökenli Dilnur ismi, gönlü aydınlatan, kalbin ışığı anlamına gelir.
Dilnur ismi Farsça kökenli bir isimdir.
Dilnur bir kız ismidir.
Dilnur ismi Kur'an-ı Kerim'de geçer: Nur suresi, 35. ayet. Nur suresi, ilahi aydınlığı ve kalbin nurunu konu alır; Dilnur ismiyle derin bir anlam bağı kurar.
Nur kelimesi Allah'ın 99 isminden biridir; kalbin nurlanması için okunan duaları anımsatır.
Dilnur öz Türkçe değildir, Farsça kökenlidir.
Dilnur isminin İsimhane analizinde öne çıkan element Ateş, baskın kişilik yönü ise Aydınlatıcı, huzurlu, sıcak. Bu yorum ismin kültürel çağrışımlarına dayanır, ölçülmüş bir sonuç değildir.
Dilnur ismiyle uyumlu isimler: Nurcan, Işık, Sema.
Bu isim aday listene eklenir. En az iki aday seçip bağlantıyı gönderdiğinde herkes oy verebilir, üyelik gerekmez.
Anket oluşturİki ismin anlamı, kökeni ve yapısı yan yana görünür. Dilnur hazır gelir.
Karşılaştırİsim ve anlamıyla paylaşılabilir bir görsel. Cihazına kaydedip istediğin yerde paylaşırsın.
Kartı oluşturBu isim hakkında düşüncelerinizi paylaşın
Yorum yazmak için giriş yapın
Üye olarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz
Kardeş ismi ya da ikinci isim ararken birlikte iyi duran isimler.
Farsça kökenli bu isim, gönlü süsleyen, kalbi güzelleştiren sevgili anlamına gelir.
Farsça kökenli bu isim, gönül götüren, gönlü alan güzel anlamına gelir.
Farsça kökenli bu isim, gönlü şen, kalbi neşeli ve mutlu anlamına gelir.
Farsça kökenli bu isim, gönlü sevinen, kalbi sevinçle dolu anlamına gelir.
Farsça kökenli bu isim, göz, bakış; sevgilinin gözü anlamına gelir.
Farsça kökenli bu isim, gönülden gelen, yürekten sevgi ile ilgili anlamı taşır.
Farsça kökenli bu isim, ay gibi parlak gönül, güzel ve aydınlık bir kalp anlamına gelir.
Farsça kökenli bu isim, gönül çalan, kalbi esir alan güzel anlamına gelir.
Bu isim için henüz yorum yok; ilkini siz yazabilirsiniz.