Arapça ve İbranice kökenli bu isim, ilk insan, topraktan yaratılan demektir.
İbranice adam (insan, toprak) ve Arapça Adem ile aynı kökten gelen Adam, ilk insanı ifade eder. Hem İbranice hem Arapça da toprak ve insan anlamlarını taşır. Dünya genelinde yaygın kullanılan bu isim Türkiye de de kullanılmaktadır.
Arapça kökenli
Adam adını taşıyan erkekler pratik ve yere basan bir kişilik sergiler. Soyut fikirler yerine somut gerçekliklere odaklanmayı tercih ederler. Güvenilir ve sorumluluk sahibi yapıları çevrelerine güven verir. Doğruluğa ve dürüstlüğe büyük önem verirler.
Bu isim için henüz yeterli görüntülenme verisi yok.
Trendler zamanla oluşacaktır.
Sadece önizleme amaçlıdır, kaydedilmez.
Bu araç sadece isim ve soyadın birlikte nasıl göründüğünü önizlemenizi sağlar.
Kur'an, Esmaü'l-Hüsna ve peygamber referansları
Bu isim el-Bakara Suresi'nde (Ayet: 31) geçmektedir.
Meâli Diyanet İşleri Başkanlığı mushafından doğrulayabilirsiniz.
Hz. Adem (Adam) adı Kuranda ilk insan olarak çok sayıda ayette geçmektedir.
İlk insan Hz. Ademe atfen topraktan yaratılmış kulun anlamını taşır.
Bu isimle ilgili kişisel deneyim ve hikayelerinizi paylaşın
Hikaye paylaşmak için giriş yapın
Üye olarak deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz
Bu isimle ilgili kişisel hikayenizi anlatın
Bu ismin farklı dillerdeki karşılıkları ve telaffuzları
Resmî belgelerde ve yurt dışında
Pasaport, e-posta adresi ve yurt dışı kayıtlarda Türkçe harfler karşılıklarıyla yazılır.
Adam Türkçeye özgü harf (ç, ğ, ı, ö, ş, ü) içermiyor. Pasaportta, e-posta adresinde ve yurt dışı kayıtlarında aynı biçimde yazılır.
En çok merak edilen sorular ve yanıtları
Arapça ve İbranice kökenli Adam ismi, ilk insan, topraktan yaratılan demektir.
Adam ismi Arapça kökenli bir isimdir.
Adam bir erkek ismidir.
Adam ismi Kur'an-ı Kerim'de geçer: el-Bakara suresi, 31. ayet. Hz. Adem (Adam) adı Kuranda ilk insan olarak çok sayıda ayette geçmektedir.
İlk insan Hz. Ademe atfen topraktan yaratılmış kulun anlamını taşır.
Adam öz Türkçe değildir, Arapça kökenlidir.
Adam isminin İsimhane analizinde öne çıkan element Toprak, baskın kişilik yönü ise Pratik, güvenilir, dürüst. İsmin harflerinden hesaplanan sayısı 1. Bu yorum ismin kültürel çağrışımlarına dayanır, ölçülmüş bir sonuç değildir.
Adam ismiyle uyumlu isimler: Havva, Eva, Meryem.
Bu isim aday listene eklenir. En az iki aday seçip bağlantıyı gönderdiğinde herkes oy verebilir, üyelik gerekmez.
Anket oluşturİki ismin anlamı, kökeni ve yapısı yan yana görünür. Adam hazır gelir.
Karşılaştırİsim ve anlamıyla paylaşılabilir bir görsel. Cihazına kaydedip istediğin yerde paylaşırsın.
Kartı oluşturBu isim hakkında düşüncelerinizi paylaşın
Yorum yazmak için giriş yapın
Üye olarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz
Kardeş ismi ya da ikinci isim ararken birlikte iyi duran isimler.
Arapça kökenli 'abd' kelimesinden gelen bu isim, 'kul', 'tapınan', 'ibadet eden' demektir.
Arapça kökenli bu isim, Allah'ın kulu anlamına gelir.
Arapça kökenli bu isim, "ibadet eden, kulluk eden" demektir.
Arapça kökenli bu isim, adaletli, hakkaniyetli ve dürüst demektir.
Arapça kökenli bu isim, iffetli, namuslu ve temiz ahlâklı demektir.
İbadete devam eden, dini vecibelerine bağlı; takva sahibi anlamında Arapça isim.
Akıllı, zeki ve mantıklı; temkinli düşünen anlamında Arapça isim.
Bilen, bilgili; derin ilim sahibi.
Bu isim için henüz yorum yok; ilkini siz yazabilirsiniz.