Arapça kökenli 'abd' (kul) ve 'halik' (yaratan, Allah) kelimelerinden gelen bu isim, 'Allah'ın kulu' anlamına gelir.
Abdülhalik ismi, Arapça kökenli 'abd' (kul) ve 'halik' (yaratan, Allah) kelimelerinin birleşiminden oluşur. Bu isim, Allah'a kul olmayı ifade eder ve İslam kültüründe yaygın olarak kullanılan bir isimdir. Genellikle Allah'ın yaratıcılığına vurgu yapmak amacıyla tercih edilir.
Arapça kökenli
Abdülhalik ismini taşıyan kişiler genellikle derin bir maneviyata sahiptir. Sorumluluk sahibi, güvenilir ve adil olmalarıyla bilinirler. Hayatlarında dengeyi bulmaya çalışırlar ve çevrelerine karşı nazik ve anlayışlı bir tutum sergilerler.
Bu isim için henüz yeterli görüntülenme verisi yok.
Trendler zamanla oluşacaktır.
Sadece önizleme amaçlıdır, kaydedilmez.
Bu araç sadece isim ve soyadın birlikte nasıl göründüğünü önizlemenizi sağlar.
Kur'an, Esmaü'l-Hüsna ve peygamber referansları
Bu isim Bakara Suresi'nde (Ayet: 117) geçmektedir.
Meâli Diyanet İşleri Başkanlığı mushafından doğrulayabilirsiniz.
Allah, gökleri ve yeri yoktan var edendir. O bir işi dilediği zaman, sadece 'ol' der, o da oluverir.
Bu ayet, Allah'ın mutlak yaratıcılığını ve kudretini vurgular. 'Abdülhalik' ismi, bu yaratıcı gücün bir tecellisi olarak Allah'a kul olmayı ifade eder.
Bu isimle ilgili kişisel deneyim ve hikayelerinizi paylaşın
Hikaye paylaşmak için giriş yapın
Üye olarak deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz
Bu isimle ilgili kişisel hikayenizi anlatın
Bu ismin farklı dillerdeki karşılıkları ve telaffuzları
Resmî belgelerde ve yurt dışında
Pasaport, e-posta adresi ve yurt dışı kayıtlarda Türkçe harfler karşılıklarıyla yazılır.
Pasaportta
ABDULHALIK
E-posta ve adreste
abdulhalik
Abdülhalik Türkçeye özgü harf içeriyor, bu yüzden resmî kayıtlarda ABDULHALIK biçiminde görünür. Yurt dışında yaşayacak ya da çok seyahat edecek bir çocuk için bilinmesi iyi olur; yanlış bir şey değildir, yalnızca iki yazımı da göreceksiniz.
En çok merak edilen sorular ve yanıtları
Arapça kökenli 'abd' (kul) ve 'halik' (yaratan, Allah) kelimelerinden gelen Abdülhalik ismi, 'Allah'ın kulu' anlamına gelir.
Abdülhalik ismi Arapça kökenli bir isimdir.
Abdülhalik bir erkek ismidir.
Abdülhalik ismi Kur'an-ı Kerim'de geçer: Bakara suresi, 117. ayet. Allah, gökleri ve yeri yoktan var edendir. O bir işi dilediği zaman, sadece 'ol' der, o da oluverir.
Bu ayet, Allah'ın mutlak yaratıcılığını ve kudretini vurgular. 'Abdülhalik' ismi, bu yaratıcı gücün bir tecellisi olarak Allah'a kul olmayı ifade eder.
Abdülhalik öz Türkçe değildir, Arapça kökenlidir.
Abdülhalik isminin İsimhane analizinde öne çıkan element Su, baskın kişilik yönü ise Lider. İsmin harflerinden hesaplanan sayısı 8. Bu yorum ismin kültürel çağrışımlarına dayanır, ölçülmüş bir sonuç değildir.
Abdülhalik ismiyle uyumlu isimler: Abdullah, Abdulaziz, Muhammed.
Bu isim aday listene eklenir. En az iki aday seçip bağlantıyı gönderdiğinde herkes oy verebilir, üyelik gerekmez.
Anket oluşturİki ismin anlamı, kökeni ve yapısı yan yana görünür. Abdülhalik hazır gelir.
Karşılaştırİsim ve anlamıyla paylaşılabilir bir görsel. Cihazına kaydedip istediğin yerde paylaşırsın.
Kartı oluşturBu isim hakkında düşüncelerinizi paylaşın
Yorum yazmak için giriş yapın
Üye olarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz
Kardeş ismi ya da ikinci isim ararken birlikte iyi duran isimler.
Arapça kökenli Abd+el-Melik bileşiminden gelen bu isim, mülkün sahibi Allahın kulu demektir.
Arapça kökenli Abd+el-Basir bileşiminden gelen bu isim, her şeyi gören Allahın kulu demektir.
Arapça kökenli Abd+el-Basit bileşiminden gelen bu isim, genişleten Allahın kulu demektir.
Arapça kökenli 'abd' (kul) ve 'celil' (yüce, azametli, Allah'ın isimlerinden biri) kelimelerinden gelen bu isim, 'Yüce Olan'ın kulu, Al
Arapça kökenli 'Abd' (kul) ve 'Cemal' (güzellik) kelimelerinden gelen bu isim, 'Güzellik Sahibi Allah'ın kulu' demektir.
Arapça kökenli 'Abd' (kul) ve 'Cevad' (cömert) kelimelerinden gelen bu isim, 'Cömert olanın kulu' demektir.
Arapça kökenli 'abd' (kul) ve 'ferit' (tek, eşsiz, benzersiz) kelimelerinden gelen bu isim, 'Allah'ın tek ve eşsiz kulu' anlamına gelir.
Arapça kökenli Abd+el-Gafur bileşiminden gelen bu isim, bağışlayan Allahın kulu demektir.
Bu isim için henüz yorum yok; ilkini siz yazabilirsiniz.