Arapça kökenli 'Abdülhakim' ismi, 'hakim olanın kulu' anlamına gelir. Allah'ın isimlerinden biri olan El-Hakim'e işaret eder.
Abdülhakim ismi, Arapça kökenli 'abd' (kul) ve 'el-hakim' (hikmet sahibi, adil, hükmeden) kelimelerinin birleşiminden oluşur. İslam kültüründe Allah'ın 99 isminden biri olan El-Hakim'e nispetle kullanılır. Bu isim, Allah'ın sonsuz hikmetine ve adaletine teslimiyeti ifade eder.
Arapça kökenli
Abdülhakim ismini taşıyan kişiler genellikle adil, bilge ve sorumluluk sahibi bireylerdir. Mantıklı düşünme yetenekleri gelişmiştir ve kararlarında hakkaniyeti gözetirler. Güvenilir olmalarıyla bilinirler ve çevrelerinde saygı görürler.
Bu isim için henüz yeterli görüntülenme verisi yok.
Trendler zamanla oluşacaktır.
Sadece önizleme amaçlıdır, kaydedilmez.
Bu araç sadece isim ve soyadın birlikte nasıl göründüğünü önizlemenizi sağlar.
Kur'an, Esmaü'l-Hüsna ve peygamber referansları
Bu isim El-Hakim ismi Kuran'da birçok ayette geçer. Suresi'nde (Ayet: Örnek ayet: 'Şüphesiz Allah, her şeyi bilen, hikmet sahibi olandır.' (Bakara Suresi, 2:32)) geçmektedir.
Meâli Diyanet İşleri Başkanlığı mushafından doğrulayabilirsiniz.
El-Hakim, Allah'ın isimlerinden biridir ve O'nun mutlak hikmet sahibi olduğunu ifade eder. Bu isimle anılan kişilerin, Allah'ın hikmetine uygun bir yaşam sürmeleri beklenir.
Allah'ın hikmetinden faydalanma, doğru kararlar verebilme ve adaletli olma niyazını ifade eder.
Bu isimle ilgili kişisel deneyim ve hikayelerinizi paylaşın
Hikaye paylaşmak için giriş yapın
Üye olarak deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz
Bu isimle ilgili kişisel hikayenizi anlatın
Bu ismi taşıyan tanınmış kişiler
Kaynağı olan kayıtlar Vikipedi maddesine bağlıdır.
Son dönem Osmanlı mutasavvıflarından, Necip Fazıl'ın mürşidi
Kaynak doğrulanmadıBu ismin farklı dillerdeki karşılıkları ve telaffuzları
Resmî belgelerde ve yurt dışında
Pasaport, e-posta adresi ve yurt dışı kayıtlarda Türkçe harfler karşılıklarıyla yazılır.
Pasaportta
ABDULHAKIM
E-posta ve adreste
abdulhakim
Abdülhakim Türkçeye özgü harf içeriyor, bu yüzden resmî kayıtlarda ABDULHAKIM biçiminde görünür. Yurt dışında yaşayacak ya da çok seyahat edecek bir çocuk için bilinmesi iyi olur; yanlış bir şey değildir, yalnızca iki yazımı da göreceksiniz.
En çok merak edilen sorular ve yanıtları
Arapça kökenli 'Abdülhakim' ismi, 'hakim olanın kulu' anlamına gelir. Allah'ın isimlerinden biri olan El-Hakim'e işaret eder.
Abdülhakim ismi Arapça kökenli bir isimdir.
Abdülhakim bir erkek ismidir.
Abdülhakim ismi Kur'an-ı Kerim'de geçer: El-Hakim ismi Kuran'da birçok ayette geçer. suresi, Örnek ayet: 'Şüphesiz Allah, her şeyi bilen, hikmet sahibi olandır.' (Bakara Suresi, 2:32). ayet. El-Hakim, Allah'ın isimlerinden biridir ve O'nun mutlak hikmet sahibi olduğunu ifade eder. Bu isimle anılan kişilerin, Allah'ın hikmetine uygun bir yaşam sürmeleri beklenir.
Allah'ın hikmetinden faydalanma, doğru kararlar verebilme ve adaletli olma niyazını ifade eder.
Abdülhakim öz Türkçe değildir, Arapça kökenlidir.
Abdülhakim isminin İsimhane analizinde öne çıkan element Toprak, baskın kişilik yönü ise Yönetici. İsmin harflerinden hesaplanan sayısı 8. Bu yorum ismin kültürel çağrışımlarına dayanır, ölçülmüş bir sonuç değildir.
Abdülhakim ismiyle uyumlu isimler: Mehmet, Ali, Mustafa, Ayşe, Fatma.
Bu isim aday listene eklenir. En az iki aday seçip bağlantıyı gönderdiğinde herkes oy verebilir, üyelik gerekmez.
Anket oluşturİki ismin anlamı, kökeni ve yapısı yan yana görünür. Abdülhakim hazır gelir.
Karşılaştırİsim ve anlamıyla paylaşılabilir bir görsel. Cihazına kaydedip istediğin yerde paylaşırsın.
Kartı oluşturBu isim hakkında düşüncelerinizi paylaşın
Yorum yazmak için giriş yapın
Üye olarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz
Kardeş ismi ya da ikinci isim ararken birlikte iyi duran isimler.
Arapça kökenli 'abd' (kul) ve 'halim' (yumuşak huylu, sabırlı, hoşgörülü) kelimelerinden gelen bu isim, 'Allah'ın yumuşak huylu kulu' a
Arapça kökenli 'Abd' (kul) ve 'Kerim' (cömert, ulu) kelimelerinden gelen bu isim, 'Kerim olan Allah'ın kulu' demektir.
Arapça kökenli Abd+er-Rahim bileşiminden gelen bu isim, çok merhametli Allahın kulu demektir.
Arapça kökenli 'âlim' kelimesinden gelen bu isim, "Allah'ı bilen, Allah'ın ilmiyle bilen" demektir.
Arapça kökenli 'abd' (kul) ve 'azim' (güçlü, azimli, büyük) kelimelerinden gelen bu isim, 'Azametli olanın kulu' veya 'Güçlü olanın kul
Arapça kökenli Abd+el-Basir bileşiminden gelen bu isim, her şeyi gören Allahın kulu demektir.
Arapça kökenli Abd+el-Basit bileşiminden gelen bu isim, genişleten Allahın kulu demektir.
Arapça kökenli 'abd' (kul) ve 'celil' (yüce, azametli, Allah'ın isimlerinden biri) kelimelerinden gelen bu isim, 'Yüce Olan'ın kulu, Al
Bu isim için henüz yorum yok; ilkini siz yazabilirsiniz.