Arapça kökenli 'Abd al-' (kul) ve 'Aziz' (güçlü, yüce, Allah'ın isimlerinden biri) kelimelerinden gelen bu isim, 'Aziz olan Allah'ın ku
Abdülaziz, Arapça kökenli bir isimdir. 'Abd' kelimesi 'kul' anlamına gelirken, 'Aziz' ise Allah'ın doksan dokuz isminden biridir ve 'çok yüce, kudretli, eşsiz' gibi anlamlara gelir. Bu iki kelimenin birleşimiyle oluşan isim, Allah'ın yüceliğini ve kulun O'na olan bağlılığını ifade eder.
Arapça kökenli
Bu ismi taşıyan kişiler genellikle derin bir maneviyata sahip, sorumluluk sahibi ve güvenilir bireylerdir. Hayatta karşılaştıkları zorluklara karşı dirençli olabilirler ve çevrelerindeki insanlar için bir destek kaynağı olabilirler.
Bu isim için henüz yeterli görüntülenme verisi yok.
Trendler zamanla oluşacaktır.
Sadece önizleme amaçlıdır, kaydedilmez.
Bu araç sadece isim ve soyadın birlikte nasıl göründüğünü önizlemenizi sağlar.
Kur'an, Esmaü'l-Hüsna ve peygamber referansları
Aziz ismi Kur'an-ı Kerim'de Allah'ın sıfatlarından biri olarak geçer.
El-Aziz esması, Allah'ın mutlak güç ve izzet sahibi olduğunu ifade eder. Bu ismi zikredenler, Allah'ın yardımını ve izzetini dilerler.
Bu isimle ilgili kişisel deneyim ve hikayelerinizi paylaşın
Hikaye paylaşmak için giriş yapın
Üye olarak deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz
Bu isimle ilgili kişisel hikayenizi anlatın
Bu ismi taşıyan tanınmış kişiler
Kaynağı olan kayıtlar Vikipedi maddesine bağlıdır.
32. Osmanlı padişahı, Avrupa seyahati yapan ilk Osmanlı padişahı
Kaynak doğrulanmadıBu ismin farklı dillerdeki karşılıkları ve telaffuzları
Resmî belgelerde ve yurt dışında
Pasaport, e-posta adresi ve yurt dışı kayıtlarda Türkçe harfler karşılıklarıyla yazılır.
Pasaportta
ABDULAZIZ
E-posta ve adreste
abdulaziz
Abdülaziz Türkçeye özgü harf içeriyor, bu yüzden resmî kayıtlarda ABDULAZIZ biçiminde görünür. Yurt dışında yaşayacak ya da çok seyahat edecek bir çocuk için bilinmesi iyi olur; yanlış bir şey değildir, yalnızca iki yazımı da göreceksiniz.
En çok merak edilen sorular ve yanıtları
Arapça kökenli 'Abd al-' (kul) ve 'Aziz' (güçlü, yüce, Allah'ın isimlerinden biri) kelimelerinden gelen Abdülaziz ismi, 'Aziz olan Allah'ın ku.
Abdülaziz ismi Arapça kökenli bir isimdir.
Abdülaziz bir erkek ismidir.
El-Aziz esması, Allah'ın mutlak güç ve izzet sahibi olduğunu ifade eder. Bu ismi zikredenler, Allah'ın yardımını ve izzetini dilerler.
Abdülaziz öz Türkçe değildir, Arapça kökenlidir.
Abdülaziz isminin İsimhane analizinde öne çıkan element Toprak, baskın kişilik yönü ise Maneviyatı yüksek, güvenilir, lider ruhlu, adaletli. Bu yorum ismin kültürel çağrışımlarına dayanır, ölçülmüş bir sonuç değildir.
Abdülaziz ismiyle uyumlu isimler: Abdullah, Abdulkerim, Muhammed.
Bu isim aday listene eklenir. En az iki aday seçip bağlantıyı gönderdiğinde herkes oy verebilir, üyelik gerekmez.
Anket oluşturİki ismin anlamı, kökeni ve yapısı yan yana görünür. Abdülaziz hazır gelir.
Karşılaştırİsim ve anlamıyla paylaşılabilir bir görsel. Cihazına kaydedip istediğin yerde paylaşırsın.
Kartı oluşturBu isim hakkında düşüncelerinizi paylaşın
Yorum yazmak için giriş yapın
Üye olarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz
Kardeş ismi ya da ikinci isim ararken birlikte iyi duran isimler.
Arapça kökenli 'âlim' kelimesinden gelen bu isim, "Allah'ı bilen, Allah'ın ilmiyle bilen" demektir.
Arapça kökenli 'abd' (kul) ve 'azim' (güçlü, azimli, büyük) kelimelerinden gelen bu isim, 'Azametli olanın kulu' veya 'Güçlü olanın kul
Arapça kökenli 'abd' (kul) ve 'baki' (sonsuz, devamlı) kelimelerinden gelen bu isim, 'Allah'ın kulu' veya 'ebedi olanın kulu' demektir.
Arapça kökenli Abd+el-Bari bileşiminden gelen bu isim, yaratan Allahın kulu demektir.
Arapça kökenli 'Abd al-' (kulu) ve 'Azal' (yüce, azametli) kelimelerinden gelen bu isim, 'Yüce olanın kulu' anlamına gelir.
Arapça kökenli Abd+el-Gani bileşiminden gelen bu isim, ihtiyaçsız ve zengin Allahın kulu demektir.
Arapça kökenli Abd+el-Hadi bileşiminden gelen bu isim, yol gösteren Allahın kulu demektir.
Arapça kökenli Abd+er-Rauf bileşiminden gelen bu isim, şefkatli Allahın kulu demektir.
Bu isim için henüz yorum yok; ilkini siz yazabilirsiniz.